Zajęcia logopedyczne

Drodzy Rodzice i dzieci, w tym trudnym czasie nie zaniedbujemy ćwiczeń rozwijających mowę.
Znajdziecie tutaj ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia warg i języka, wierszyki, rymowanki i propozycje zabaw z dziećmi w różnym wieku.

Dzień dobry zwierzątka

Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów).

Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!

Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami).
Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (układanie szerokiego języka na dolnej wardze).

Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki).

W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (usta zaokrąglone).
Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).

Pieczenie ciasta

Wkładamy do miski:jajka (wysuwamy i chowamy język),cukier (wysuwamy i chowamy język)
Ucieramy (oblizujemy szeroko otwarte usta)
Wkładamy masło (wysuwamy i cofamy język)
Następnie dosypujemy mąkę (wysuwamy i cofamy język)
Dodajemy jeszcze rodzynki (wysuwamy i cofamy język)
Kosztujemy czy wszystko dodaliśmy (mlaskanie)
Przekładamy ciasto do tortownicy (wysuwamy i chowamy język)
I wkładamy do pieca (szeroki język wysuwamy i chowamy)
Ciasto w piecu rośnie (praca policzków - nadymanie)
Wyciągamy ciasto z pieca (wysuwamy i chowamy język)
Ale ono jest bardzo gorące (dmuchamy)
Kosztujemy (poruszamy buzią- żucie)
Zostały nam okruszki na ustach (oblizujemy wargi) i w kącikach ust (język na boki),
na ząbkach (oblizujemy ząbki).
Bardzo nam smakowało to ciasto (cmokamy).

Zabawy logopedyczne